Ви є тут

Від скрині до шафи

Шафа — чи не найзручніший елемент у кімнаті. Компактність зберігання і розташування речей в локальному місці стало звичною справою. Але так було не завжди. Потреба зберігати речі виникла з часу появи самих речей: мінімального одягу, примітивного посуду тощо. Можливість такого розташування речей спочатку давала скриня, яка з’явилася в часи Середньовіччя. Але це було не дуже зручно: одяг мнувся, його було важко знайти серед усіх інших предметів. Тому й почали виникати зручніші форми для розміщення речей.

Перші шафи виглядали дуже примітивно і незграбно. Це була, власне кажучи, та сама скриня, але розміщена вертикально. Речі в такій конструкції зберігалися акуратно: розкладені по поличках, їх було легко знайти.

В ХІІІ ст. шафи будувалися за законами архітектури — у них були дах, колони, карнизи. Такий собі маленький повноцінний будиночок для речей. У XV ст. в моді були французькі шафки — дресури. Це були шафи із поличками, всередині яких зберігали дорогий посуд. Наявність такого елементу в домі свідчило про заможність сім’ї.

Іншим етапом в історії шафи є креденц — невеликий столик для дегустування їжі перед подачею до столу. У XVІ ст. креденци робилися із двома поверхами, розділеними висувними ящиками. Спочатку створені для вітальні, до XVІІІ ст. вони перебралися до спальні як головний елемент декору. У другій половині ХІХ ст. відбулося тріумфальне повернення креденців у вітальню — вони знову увійшли до моди.

Витончена шафа з численними ящиками для зберігання документів, письмового приладдя і коштовностей в покоях знатних панів називалася кабінетом. Перший шафа-кабінет був виготовлений в XVІ ст. в Італії. Ці шафи були витвором мистецтва і прикрашалися черепаховими пластинками, слоновою кісткою і рідкісними породами дерева. Часто кабінет був улюбленим аксесуаром дам, адже в них вони зберігали листування, запрошення, вітальні листівки й інші дрібниці.

У XVІІІ ст. в будинках буржуазії з'явилися комоди. У перекладі з французької мови цей вид шафи перекладається як «зручний». Першими комодами були ренесансні італійські шафи з висувними ящиками. Коли в моді переважали речі стилю рококо, вони мали хвилясті контури і химерні бронзові прикраси.

У другій половині XVІІІ ст. з'явилися перші серванти. Це були шафи з низькими ящиками з циліндричними основами. Пізніше вони перетворилися в консольний столик з висувними ящиками. Популярність таких шаф тривала трохи менше століття. В XІХ ст. користувалися традиційними, проте місткими шафами. ХХ ст. принесло моду на так звані «стінки» - поєднання декількох шаф різного призначення (книжкові, для посуду, білизни) в одній композиції.

Безперечно, колорити країн відбивалися на оформленні і оздобленні шаф. У Венеції, наприклад, кабінети прикрашали мозаїкою та інкрустацією. В Італії були популярні шафи, прикрашені багатою різьбою. Шафи в Швейцарії виробляли переважно з осики або сосни. У Франції та Німеччини основним матеріалом для виготовлення шаф був дуб, а прикрашали виріб залізними кованими петлями і замками з орнаментом.

Бачимо, що такий звичний елемент для зберігання речей і різних предметів побуту як шафа пройшов багато перевтілень і змін. Саме такі видозміни забезпечили сучасну шафу комфортністю та можливістю різноманітних історичних стилізацій. Все ж найкраща шафа – це та, яка підходить Вам і є зручною у користуванні.

© 2024 Komandor Україна, офіційний сайт Всі права застережено.